Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

ΦΩΚΙΚΟΣ - ΑΧΑΡΝΑΙΚΟΣ 2-1

Παιχνίδι άγριας ομορφιάς έγινε στο δημοτικό γήπεδο της Ιτέας ανάμεσα στις ομάδες του Φωκικού κ του Αχαρναϊκού. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Πάτρικ Ογκουνσότο στο 4’ λεπτό.Ο Σκαρίμπας του Φωκικού ισοφάρισε στο 67’ λεπτό κ αμέσως μετά το γκολ οι φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ομάδας "αντάλλαξαν" μπουκάλια με τους φιλάθλους του Φωκικού. Στη συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά και η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1 στέλνοντας το παιχνίδι στη παράταση. Και λίγο πριν τελειώσει και η παράταση και οι ομάδες πάνε στα πέναλτι, ο Τσέκος του Φωκικού στο 114’ λεπτό, κάνει το 2-1 στέλνοντας το Φωκικό στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Μόλις είχε τελειώσει το παιχνίδι φίλαθλοι του Αχαρναϊκού επεδίωξαν να προκαλέσουν επεισόδια αλλά η έγκαιρη προσέλευση της αστυνομίας ,εμπόδισε οποιαδήποτε απόπειρα τραμπουκισμού και βαρβαρότητας, και τώρα ο Φωκικός ετοιμάζεται για το πρώτο παιχνίδι της Football League με την Καλλιθέα και για το κύπελλο ενάντια στον Ολυμπιακό Πειραιώς.